Bezpečnost potravin

Autor hybridní rýže nabádá k opatrnosti

Vydáno: 20. 3. 2012
Autor: Mgr. Dana Koubová

Čínský vědec Yuan Longping vyzývá k rozumnému zacházení s genovými technologiemi.

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

st1:*{behavior:url(#ieooui) }

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:“Normální tabulka“;
mso-style-parent:““;
font-size:10.0pt;“Times New Roman“;}

Yuan Longping, který roku 1974 vyšlechtil první hybridní rýži na světě, vyzývá k  rozumnému  zacházení s genovými technologiemi.

Yuan prohlásil, že nemá žádné námitky proti transgenním technologiím. Výzkum a vědu v této oblasti je třeba aktivně podporovat. S produkcí geneticky modifikovaných potravin a jejich uplatňováním na trhu by se však mělo zacházet opatrně, citoval vědce China Internet Information Center. Aplikace transgenních technologií by se měla omezit na výrobu potravin. Vláda proto musí zaujmout vědecký a uvážlivý postoj ke geneticky modifikovaným potravinám, tvrdí Yuan. Kromě toho doporučil provádění důkladného hodnocení systémové bezpečnosti GMO a transgenního osiva a přísný dohled nad používáním technologie.

Dvaaosmdesátiletý zemědělský vědec kromě toho oznámil, že chce na výročním zasedání Čínského nejvyššího politického poradního grémia navrhnout vyšší kupní cenu a spravedlivou prodejní cenu obilí. „Ceny obilí jsou základem cen všech ostatních surovin“, uvedl. Nárůst prodejních cen obilí pozitivně ovlivní jiné spotřebitelské ceny. Nižší nákupní ceny poškodily zájmy pěstitelů a dokonce i čínskou bezpečnost zásobování, prohlásil Yuan. Kromě toho vědec projevil nespokojenost s nejnovějším zvýšením výnosů rýže na 926,6 kg na mu (0,0667 ha). V příštích třech letech chce Yuan dosáhnout 1000 kg na mu.

http://www.topagrar.com/news/Home-top-News-Entwickler-von-Hybridreis-mahnt-zur-Vorsicht-786011.html