Bezpečnost potravin

Australský program „4+ serves a day“

Vydáno: 28. 1. 2009
Autor:

Organizace Go Grains Health and Nutrition propaguje pomocí loga „denně nejméně 4 porce obilovin“ konzumaci základních obilných výrobků pro zachování zdraví.

 

Australská organizace Go Grains Health and Nutrition sestávající z producentů obilovin, zpracovatelů a nutricionistů se zaměřila v r. 2008 na program „4+ serves a day“ (denně nejméně 4 porce obilovin). První výroční konference Go Grains konaná v říjnu 2008 v Sydney byla zaměřena na celozrnné výrobky. Zdůrazňuje se vědecky uznávaná skutečnost, že nahradí-li se výrobky z obilovin celozrnnými výrobky, sníží se riziko kardiovaskulárních onemocnění o 20 – 40 %. Známou skutečností je i to, že konzumace celozrnných výrobků s vysokým obsahem vlákniny a minerálních látek má vliv na snížení BMI, na prevenci před diabetem 2. typu a na pročištění organismu. Doporučuje se, aby alespoň polovina konzumovaných obilných výrobků sestávala z celozrnných produktů a doporučuje se konzumace různých druhů obilovin. Skutečností však je, že 70 % Australanů nekonzumuje denně ani ty 4 porce potravin ze zrnin.
Na podporu správného stravování uvádějí výrobci na základních výrobcích z obilovin (např. chléb, snídaňové cereálie, křehký chléb, těstoviny, rýže), logo „4+ serve a day“ a zároveň i velikost obilné porce. Porcí je míněno:
  2 plátky chleba
  1 středně velká žemle
  4 plátky křupavého chleba
  1 šálek vařených těstovin nebo rýže
  1 šálek kaše
  1 1/3 šálku snídaňových cereálií
  2 snídaňové sušenky s vločkami
  ½ šálku müsli.
K používání loga musí být splněna přísná kritéria kvality výrobku. Logo nemůže být uvedeno na výrobku s vysokým obsahem energie způsobeným vysokým obsahem cukru či tuku, např. na koláčích.
Logo mohou používat jen členové Go Grains, přičemž výrobky jsou touto organizací schvalovány.
Food Australia, 60, 2008, č. 12, s.571