Bezpečnost potravin

Ani gram masa v instantní gulášové polévce je prý v pořádku

Vydáno: 25. 2. 2009
Autor: bodokova1

Sdružení obrany spotřebitelů dalo podnět na přezkoumání Státní zemědělské a potravinářské inspekci, podle ní je však výrobek v normě.

Důvodem byla instantní gulášová polévka s krutóny českého výrobce, která neobsahuje ani gram masa. SOS bylo přesvědčené, že název výrobku klame spotřebitele.
Výše zmíněná polévka obsahuje bramborovou kaši sušenou, modifikovaný bramborový škrob, látku zvýrazňující chuť a vůni (glutamát sodný), krutony (celých 9 procent!), rostlinný tuk, jedlou sůl s jódem, pšeničkou mouku instantní, směs koření, směs zeleniny, rostlinný bílkovinný hydrolyzát, aroma, palmový olej, cukr, majoránku, laktozu, mléčné bílkoviny, barvivo (amoniak sulfitový karamel).
Jak vyplynulo z vyjádření dozorového orgánu, s ohledem na to, že složení gulášové polévky ani guláše, neřeší žádný evropský předpis, ani žádná česká vyhláška, je vše v pořádku. „Obecně lze uvést, že samotné slovo „guláš“ je v názvu potraviny většinou spojeno s dalším doplňujícím výrazem, například: „vepřový, hovězí, krůtí, fazolový, sójový, drůbeží, vuřtový, maďarský, český, chalupářský, trampský apod. Většina takto označených pokrmů sice obsahuje i nějaký druh masa, ale například guláš vegetariánský, fazolový nebo sójový jsou většinou bez masové složky.
Z uvedeného je zřejmé, že samotné slovo „guláš“ je spojeno spíše se způsobem úpravy pokrmu při použití typické směsi koření (sladká i pálivá paprika, pepř, sůl, česnek apod.), a to, zda obsahuje masovou složku, se pro orientaci spotřebitele uvádí slovním spojením (hovězí, vepřový). Pokud je tedy potravina označena pouze slovem „guláš“, nelze nijak dovodit, že musí vždy obsahovat masovou složku,“ píše se ve vyjádření SZPI.
SOS se v žádném případě s výše uvedeným výkladem neztotožňuje a bude zkoumat možnosti, jak dosáhnout, aby podobné názvy výrobků byly uznány za klamavé.

Zdroj: Agris,  25.02.2009