Bezpečnost potravin

Amarantový olej pro kojeneckou výživu

Vydáno: 22. 6. 2010
Autor:

Strukturovaný lipid vyrobený z amarantového oleje (DCAO) obsahuje mastné kyseliny vhodné pro kojence.

Provádějí se četné studie, jejichž cílem je vyvinout vhodné analogy tuku obsaženého v mateřském mléku, které by splňovaly výživové požadavky a jejich průmyslová výroba byla cenově přijatelná.
Zjistilo se, že tuk mateřského mléka má v poloze 2 triacylglycerolu esterifikováno více než 60 % hmotn. palmitové kyseliny. Velké množství palmitové kyseliny v poloze 2 zvyšuje u kojenců absorpci tuku a vápníku.
K výrobě kojenecké výživy se používají různé rostlinné oleje, např. kokosový, sójový, slunečnicový a kukuřičný. Dalším zdrojem je palmový a slunečnicový olej s vysokým podílem olejové kyseliny, ze kterého se řízenou modifikací získává tzv. strukturovaný lipid, který má v poloze 2 triacylglycerolu palmitovou kyselinu.
Výzkumníci z University of Georgia (USA) získali z amarantového oleje enzymovou modifikací speciální strukturovaný lipid, který umožňuje výrobu kojenecké výživy srovnatelné s mateřským mlékem.Tento strukturovaný lipid byl nazván DCAO (DHA-containing customized amaranth oil). Jde o amarantový olej upravený podle požadavku tak, aby obsahoval dokosahexaenovou kyselinu (DHA) v poloze 1 a 3 triacylglycerolu a zvýšený obsah palmitové kyseliny v poloze 2.
Studie proveditelnosti potvrdila, že DCAO by se mohl využívat jako částečný zdroj tuku v kojenecké výživě na bázi mléka. DCAO zajišťuje vyváženost mastných kyselin v kojenecké výživě. Nevýhodou je jeho nižší oxidační stabilita. Tento problém lze vyřešit přídavkem antioxidantu. Než dojde na praktické využití, je třeba další výzkum DCAO.
 
Zdroj: Journal of Food Science 75, 2010, č. 2, s. C140–C146