Bezpečnost potravin

Alveolární echinokokóza z lesních plodů

Vydáno: 16. 6. 2009
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 16.6.2009.

Myjte si ruce i borůvky
Riziko sice není velké, ale vyloučit možnost nakažení člověka parazitem Echinoccocus multilocularis prostřednictvím některých lesních plodů prakticky nelze.
 
Echinoccocus multilocularis je malá tasemnice, jejímž hlavním hostitelem je liška, ale i pes a kočka. Mezihostitelem je myš (i ostatní drobní hlodavci). Člověk je nepravým hostitelem. Vajíčka opouštějící zažívací trakt hlavního hostitele ulpívají kdekoliv ve vnějším prostředí. Člověk se nejčastěji nakazí „infikovanou“ zeleninou, lesními plody, houbami nebo i přímo z vnějšího prostředí při nedodržování hygienických návyků. Vajíčka, která člověk pozře, se dostávají do zažívadel, zde se uvolní larvy, které se dostanou do krevního oběhu. Játra jsou prvním cílovým orgánem, v němž způsobují onemocnění „alveolární echinokokózu“. Z jater mohou být larvy rozneseny do dalších orgánů (i svalů a mozku). Dle toho také vypadá klinický obraz onemocnění člověka. Z infikovaných lidí onemocní 10 – 15 %, záleží na vnímavosti, stavu organismu a „infekční dávce“.
 
Výskyt tohoto parazita byl objeven asi před 40 lety, přičemž ještě před 20 lety byl u lišek výskyt ojedinělý. Lišek totiž přibývá, částečně i vlivem ozdravení od vztekliny, které bylo s ohledem na případné ohrožení lidí samozřejmě nezbytné. Lišek přibývá zejména v okolí měst, kde nacházejí dostatek potravy i úkrytu. A tak například v Německu, zejména v jižním Bavorsku (ale i ve Švýcarsku), je uváděno promoření echinokokózou u lišek až u 80 % populace. Největší riziko onemocnění člověka je tedy kolem velkých měst. Je zde nejvyšší koncentrace lišek, které hledají na skládkách potravu, a je zde i vysoká koncentrace mezihostitelů.
 
Základem prevence onemocnění člověka je hygiena, tj. mytí zeleniny, lesních plodů a samozřejmě rukou. Nekonzumovat lesní plody přímo utržené, v každém případě raději omýt tekoucí vodou, lépe však konzumovat tepelně ošetřené (min. 60 °C). K preventivním opatřením dále patří pravidelné hubení myší a pravidelné odčervování psů a koček, které požírají myši.
 
Podle švýcarských údajů onemocní zhruba dva lidé na milion obyvatel. V Německu je ročně hospitalizováno okolo 100 lidí na alveolární echinokokózu.
 
Do budoucna je možné uvažovat o odčervování lišek prostřednictvím speciálních návnad s účinným prostředkem. První zkušenosti mají právě v Německu a ve Švýcarsku. U cizopasníka působí účinná látka na jeho povrchovou blánu, kterou leptá, a na svalstvo, u něhož způsobuje křeče. Je možné, že i v ČR využije Státní veterinární správa německých zkušeností a půjdeme též touto cestou.
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR