Bezpečnost potravin

Africké země odmítají potravinovou pomoc

Vydáno: 24. 1. 2003
Autor:

GMO, EU, FAO, GM kukuřice, IFATPC,

Panuje tam strach pro výpady proti „GM nakaženým“ zemědělským dovozům. Zmatek a nejistota kolem biotechnologické regulace v Evropě a pro ohrožení živořícího zemědělství jižní Afriky uvádí Rada mezinárodní potravinové pomoci a zemědělské obchodní politiky. Navzdory ujištění EU, USA a FAO vedoucí představitelé afrických zemí, jejichž obyvatelstvo čelí hladovění, odmítají nabízené dodávky GM kukuřice přes programy potravinové pomoci.
Zřejmě se politici bojí, jestliže vpustí GM potraviny do jejich zemí, nebudou v budoucnosti přijímány jejich vlastní zemědělské výrobky na světovém trhu, pokud bude vzrůstat odpor spotřebitelů proti riziku GM.
Problém je takový, že mezitím potřební lidé odmítanou potravinovou pomoc budou zoufale potřebovat. To také tvrdí IFATPC zavrhující technologii, přičemž je nezbytné umožnit africkým farmářům soběstačnost. Liberální Mhlanga, někdejší generální ředitel zimbabského Zemědělského a venkovského rozvoje, odborník a nyní člen komise zimbabského National Enviromental Trust tvrdí: „Biotechnologie nabízejí ohromné naděje pro africké zemědělce, ale spletitost a zmatené seřazení regulací činí africké zemědělce opatrnými před jejich používáním.“

Grower, 138, 2002, č. 22, s. 12 (Mik)