Bezpečnost potravin

Pekárničku s plísní uvnitř jsem omyla, vydezinfikovala octem. Je to dostatečná dezinfekce?

Vydáno: 14. 9. 2018
Autor: Společnost pro výživu

Společnost pro výživu radí spotřebitelům ve své internetové poradně.

Dobrý den, v pekárničce po upečení zůstal chleba, který zplesnivěl (manžel na něj zapomenul a já v pekárničce dlouho nepekla). Chléb byl velmi silně kontaminovaný, po otevření pekárničky plíseň vířila kolem. Pekárničku jsem omyla, vydezinfikovala octem, nechala uschnout na slunci a 1x nechala péct na prázdno. Je to dostatečná dezinfekce? Uvažuji jestli perkárničku nemám raději vyhodit. Za odpověď předem velmi děkuji.

K Vašemu dotazu sděluji následující:

Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, z jejichž podhoubí (mycelia) vyrůstají rozmnožovací orgány a z nich se uvolňují výtrusy (spory). Tyto spory kontaminují povrchy a předměty. Ze spory vyklíčí vlákno, které se za příznivých podmínek rozrůstá dále ve vláknitý útvar, tzv. hyfu a následně dochází k dalšímu rozrůstání hyf a jejich úlomků.

Nárosty mycelia mají různou barvu podle druhu plísně (bílou, krémovou, žlutou, zelenou, modrou, šedou, černou). Plísním vyhovuje vlhko, k růstu nepotřebují světlo, na živiny jsou nenáročné. Optimální teplota pro růst je v závislosti na druhu (18 – 28°C), některé rostou při teplotě mínus 10°C nebo při 60°C. Plísně patří k alergenům, některé druhy produkují plísňové jedy přímo do potravin, některé způsobují onemocnění kůže či jiná závažná onemocnění.

V případě, že jsou předměty či prostory zaplísněny, je důležité vybrat k likvidaci plísní vhodný dezinfekční prostředek a vhodnou metodu. Přípravek se vybírá podle materiálu, na kterém se plísně vyskytují, podle nárůstu a podmínek prostředí. Fungicidní účinek zajišťují v přípravcích některé látky – aktivní chlór, aldehydy a jejich deriváty, alkoholy, kvartérní amoniové sloučeniny, organické kyseliny, peroxosloučeniny, sloučeniny jódu a kovů. K dezinfekci lze využít var, UV záření, parní dezinfekci (pod tlakem).

Na základě výše popsaného bych Vám určitě doporučovala provést ještě chemickou dezinfekci vhodným dezinfekčním přípravkem (dle návodu uvedeného výrobcem). Nicméně, vzhledem k jednotlivým konstrukčním detailům domácí pekárny (závity, šrouby, těsnění apod.) upozorňuji na možná rizika v hůře dostupných místech a na nutnost působení dezinfekčního prostředku v celé pekárně (nejenom v nádobě určené k pečení). Z tohoto důvodu bych radila obrátit se na výrobce či distributora pekárny a zkonzultovat celou záležitost i z pohledu vhodnosti dezinfekčního přípravku na použité materiály pekárny (může být použito více druhů materiálů – plast, teflon, kov).

Děkujeme za dotaz a přejeme příjemný den.
 
 MVDr. Anna Niklová, SZÚ

 

Zdroj: Společnost pro výživu