Bezpečnost potravin

Má příjem fruktózy vliv na obezitu?

Vydáno: 22. 4. 2013
Autor: sukova1

Podle studie University of Southern California příjem fruktózy nereguluje chuť k jídlu v oblasti hypothalamu tak, jako glukóza. Výrobci fruktózových sladidel protestují proti metodice studie.

V časopisu J. American Medical Association byly zveřejněny výsledky studie zpracované Kathleen A. Page z University of Southern California, která se zabývala souvislostmi mezi příjmem fruktózy a obezitou. Cílem bylo potvrdit, že průmyslová výroba potravin v USA má za následek, že konzumací nedochází k potlačení hladu, a tím se zvyšuje počet tlustých lidí. V USA je nadměrně vysoké používání fruktózových sladidel.

Zásadně negativní byla odezva Corn Refiners Association (CRA) – zpracovatelů kukuřice na sladidla, kteří oponují závěrům studie, že glukóza přispívá k regulaci chuti k jídlu prostřednictvím mozku, ale fruktóza nikoli.

Polovina testovaných dobrovolníků v Yale University (náhodně, naslepo) konzumovala nápoje s glukózou, polovina s fruktózou (nápoj s obsahem 300 kcal a 75 g fruktózy), a byly sledovány změny oběhu krve v oblasti hypothalamu (zvýšená aktivita hypothalamu přispívá k pocitu hladu), aby se objasnily souvislosti mezi odezvou hypothalamu a ostatními oblastmi mozku, a také hormonální odezva na příjem glukózy nebo fruktózy.

Bylo zjištěno, že glukóza, ale nikoli fruktóza, má schopnost snižovat průtok krve v oblastech mozku, které regulují chuť k jídlu.

CRA kritizuje metodiku – do studie bylo zapojeno jen 20 lidí, kteří konzumovali dávky cukru, které v reálném životě nepřicházejí v úvahu.  Provedení studie nevycházelo z reálných podmínek, protože nápoje byly konzumovány nalačno, a kromě toho v praxi nedochází k oddělenému příjmu obou cukrů. Pokud jsou cukry přijímány v kombinaci, jak je to v praxi obvyklé, účinky obou jsou v rovnováze a neovlivňují průtok krve oblastí hypothalamu. Ve skutečnosti třtinový i řepný cukr a fruktózový sirup obsahují směs glukózy a fruktózy.

Pro obhájení hypotézy by byly zapotřebí další studie s upřesněnými podmínkami.

Milling and Baking News, 91, 2013, č. 23, s. 14
Objednávka kopie článku