Chřest

Šťavnaté a křehké výhonky chřestu jsou považovány za lahůdku již od starověku. Chřest je zásobárnou zdraví prospěšných látek, vitamínů A a C, vápníku, železa a přírodně se vyskytujících fytochemikálií – glutathionu a rutinu. Chřest je vynikajícím zdrojem kyseliny listové (folové), vitaminu ze skupiny B, jehož deficit je dáván do souvislosti s defekty neurální trubice u novorozenců, ke kterým dochází v prvním trimestru těhotenství (např. k vrozenému rozštěpu páteře). Ženy uvažující o dítěti či nastávající maminky v začátku těhotenství by měly zařadit zdroje kyseliny listové do svého jídelníčku. U kyseliny listové byly zjištěny příznivé účinky také při snižování rizika onemocnění srdce a rakoviny tlustého střeva.
Chřest je zdrojem glutathionu, malého proteinu sestávajícího se ze tří aminokyselin (cysteinu, glutamové kyseliny a glycinu), který je řadou vědců považován za nejúčinnější antioxidant.
Chřest obsahuje inulin, což je polysacharid působící jako rozpustná vláknina, který není stěpen v tenkém střevě, ale využívají jej jako zdroj živin „přátelské“ bakterie v tlustém střevě (např. Lactobacillus biffidus). Inulin podporuje jejich růst a dělení a nepřímo tak brání nežádoucímu pomnožení ostatních (nepřátelských) bakterií. Inulin se tak podílí na nepřetržitém boji proti střevním zánětům i nádorovým onemocněním tračníku.
Chřest vykazuje detoxifikační a močopudné účinky. Díky obsahu draslíku a asparaginu je chřest bohatý na látky podporující činnost jater a tím čistící tělo od jedovatých a odpadních látek zatěžujících organismus.

Možné zdravotní komplikace
U osob, které mají po konzumaci chřestu zkušenost s nepříjemným silným zápachem moči, není jejich zdraví ohroženo. Řada chemických látek, které se tvoři při trávení chřestu, se může vyskytovat v moči a být příčinou jejího „pachu po chřestu“. Tyto látky se z chemického hlediska řadí do skupiny merkaptanů (thiolů). 
Chřest obsahuje látky nazvané puriny, které se běžně vyskytují v rostlinách, zvířatech i lidech. U osob, které jsou citlivé na potíže vyvolané puriny, může zvýšený příjem těchto látek vyvolat zdravotní problémy. Osoby s ledvinovými problémy či dnou by neměly zařazovat potraviny obsahující puriny do svého jídelníčku.

Doporučení pro nákup a uchovávání v domácnosti
Při nákupu chřestu věnujte velkou pozornost jeho kvalitě, která závisí především na tom, jak je čerstvý a jak je skladován.
Čerstvý chřest by měl mít:
– charakteristickou jemnou vůni
– nepoškozené výhonky
– smetanově-bílé zabarvení
– svěží vzhled.
Má-li bělený chřest hlavičku zbarvenou do růžova až fialova, není to na závadu. Je to způsobeno chlorofylem, který se vytváří, když chřest při růstu přijde na slunce.
Jak chřest skladovat:
Při teplotě + 2 až + 4 0C v mikrotenovém sáčku po dobu 5 až 7 dní v temnu, aby nedošlo ke ztrátám kyseliny listové.
Chřest se dá dobře zamrazit.

Nutriční složení chřestu na základě dat dostupných v aktuální verzi Databáze složení potravin ČR.